Etkili Instagram Reklamı Verme Yöntemi

Sizde Instagram üzerinden satış yapıp, karlılık oranınızı yükseltmek ve markanızın tanınırlığını artırmak için,  etkili Instagram reklamı vererek gerçekleştirmeniz mümkün. Instagram reklamları ile bunu nasıl yapabileceğinize bakalım.

Görsel Kalitesini Artırın: Instagram görsellik üzerine kurulu bir platformdur. Görselleri özenli olarak seçin. Odak noktası net görüntü kullanın. Görsel içerikler tüketicilerin işletmeniz hakkında genel fikir edinmesini sağlar. 
Uygun Görsel İçerik Seçin: Karmaşık, yoğun ve konudan uzak görsel kullanmaktan kaçının. Vurgulamak istediğiniz öğeyi öne çıkaracak uygun görsel seçmelisiniz. Reklam görselleri yüksek çözünürlükte olmalıdır. Her yönden uygun ve güzel bir görsel bulsanız bile çözünürlüğü düşükse hiç ilgi çekmeyecektir. 
Markanıza Uygun Görsel Seçin: Birçok görsel içerisinden tüketici sizin görseli bulabilmeli. Marka ve görsel ilişkisi ile bunu sağlayabilirsiniz. İşletmenizi anımsatacak logo ve simgeler kullanabilirsiniz. Tüketicide hem marka çağrışımı yapmalı, hem de alışveriş yapma isteği uyandıran görsel içerikler seçilmeli.
Mesajı Net Verin: Marka ve ürünü tanıtan mesajınızı net verin. Görsellerin altında metin kullanacaksanız bunu az ve öz olarak belirtin. Metin mesajının, görselin önüne geçmesine izin vermeyin. Görsel mesajın ön planda olmasına önem verin %20 den fazla metin içeriği kullanmayın. 
Facebook Üzerinden de Reklam Verin: Etkili Instagram reklamı vermek için Facebook reklam hesabı özelliğinden de yararlanın. Reklamları aynı zamanda Facebook üzerinden de yayınlamanız daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır.
Reklamlarda Bağlantı Verin: Reklam görsellerinizi anlamlı ve marka ile uyumlu olarak verdiniz. Mesajınızı da net olarak ilettiniz. Şimdi kullanacağınız reklam içeriğinde bağlantı linki vererek sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Bu şekilde web sitenize yönlendirilen tüketiciler daha çok bilgiye erişecektir. Daha çok ürün ve detay bilgisine bu şekilde erişim sağlanır. Tabi reklamınız ne kadar etkili ise kullanıcı yönlendirme linkini tıklamak için heves duyacaktır. 
Hedef Kitlenize Uygun Reklam Yaratın: Satış hedefinizden önce hangi kitleyi hedef benimsediğiniz önemlidir. Önceliği hedef kitlenizin ilgilerine verin ve harekete geçirici reklam vermeyi amaçlayın.
Instagram Reklam Modelleri
Etkin Instagram reklamı vermek için kullanılan birçok model vardır. Bu modelleri doğru ve yerinde kullandığımızda reklam amacına ulaşır. İlerleyen zamanda girişimcilerin katkısıyla daha fazla reklam modeli gelişecektir. Doğru ve etkili reklam için bu modellerden yararlanmak yerinde olacaktır. Şu an kullanılan reklam modellerini sınıflandıracak olursak:

Fotoğraf Reklamları: Sade ve basit olarak istenen mesajın verilmesi hedeflenir. Hedef kitle Instagram üzerinde gezinirken karşılarına çıkan tek resimdir. Yatay veya kare formatta kullanılır.
Video Reklamları: Reklamınızı şahane bir video hazırlayarak da yapabilirsiniz. 60 sn kadar kullanılabilir. Kare veya yatay format olabilir. Kaliteli bir video içerik hazırlayarak dikkat çekebilirsiniz. Farkındalık yaratma ve hatırlanabilir olma için etkili bir yöntemdir.
Carousel Reklamlar: Birçok görselin veya videonun kaydırma yöntemiyle görüntülenmesini sağlar. Bu reklam modeli birçok video veya görsel birlikte kullanılabilir. Bu nedenle marka ve işletmeler için şahane bir yöntemdir. Etkili Instagram reklamı vermek ve istenen mesaj etkili olmasını sağlar.
Hikaye Reklamları: Instagram’da hikaye kısmında video veya fotoğraf olarak görülebilen reklam modelidir. Birçok görsel ve video peş peşe hikaye kısmında görüntülenebilir.
Koleksiyon Reklamlar: Video ve fotoğrafın bir arada kullanıldığı reklam modelidir. Markaya ait ürünler, ilgili postun altında görülebilir. Kullanıcılar videoda kullanılan ürünleri, video izlerken görebilir.
Instagram Reklam Maliyeti
Instagram’da etkili satış yöntemlerinin en başında reklam verme gelir. Markanızın bilinirliğini artırmak ve büyük kitlelere ulaşmak için reklam vazgeçilmez bir yöntemdir. Ancak işletmenizin veya markanızın büyüklüğüne göre mutlakla bütçe analizi yapmalısınız. "Bütçe ve plan" bölümünden bütçenizi belirleyebilirsiniz. Instagram hesabınızı Facebook  ticaret hesabına bağlayın. Reklam içeriklerinizi girip, reklamların hangi hesaplarda görüntüleneceğini seçin. Oluşturduğunuz reklamları hem Instagram, hem de facebook üzerinden verebilirsiniz. 

Instagram maliyetleri bir çok kriter baz alınarak hesaplanır. 
Hesaplama yapılırken tıklama başına ve gösterim başına maliyet dikkate alınır. 
Instagram reklam maliyeti hedef kitlenizin büyüklüğünden, geri bildirimleri kadar birçok faktör etkilidir. 
Instagram reklam maliyetleri Facebook reklam maliyetlerinden yüksektir. 
Etkili Instagram reklamı vermek isteyenler bütçe ayarlaması yapmak durumundadır. 
Reklam planınızı ve yönteminizi belirleyerek ve teklif tutarını ayarlayarak işlem yapabilirsiniz.
Reklam Vermeden Önce Hedef Belirleyin
Instagram reklam verme özelliğiyle çok güçlü olan bir sosyal platformdur. Instagram yaş, cinsiyet, davranış ve ilgi alanına göre ayrıntılı denetim sağlar. Böylece hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Reklamları doğrudan istediğiniz kitleye gösterebilirsiniz. Reklam vermeden önce hedef belirlemeli ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Buna göre var olan uygulamaları tanımlayabilirsiniz. 

Web sitenize trafik sağlamak: Web sitenize daha fazla takipçi çekmek isteyebilirsiniz. Uygulamayı indirerek web sitenize yapılan tıklanma trafiğini inceleyebilirsiniz.

Marka tanınırlığı: Etkili Instagram reklamı vererek markanızı potansiyel kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Bu çok bilindik bir hedeftir. Bu şekilde markanıza yeni müşteriler çekebilirsiniz.
Erişim: Reklam verirken erişim özelliğini kullanmak için Instagram hesabının güncel olduğundan emin olun. Hikaye reklamları içinde erişim özelliği seçilmelidir.
Katılım: Katılım sadece Instagram gönderilerinde vardır.  
Uygulama yükleme: Hedefiniz uygulama yükleme ise, kurulum sırasında uygulama seçmeniz gerekir.
Video görüntüleme: Ek bir uygulama olmadan kullanılabilir.
Dönüşümler: Web sitenizi veya uygulamanızı dönüştürür. Yapılandırma gerekir. Dönüşümleri izlemenizi sağlar.
Instagram reklamı nedir?

Instagram reklamı daha büyük kitleye ulaşmak için yapılan pazarlama yöntemidir. Marka ve işletmelerin dikkat çekmek ve mevcut müşteri potansiyelini artırmak için yapılır. Reklam sayesinde satış karları da artırılması hedeflenir.

Instagram reklamları ile ne sağlarız?

Instagram reklamları ile takipçi sayınızı artırırsınız. Kullanıcıların reklamlar vasıtasıyla size ulaşabilmesini sağlarsınız. Marka ve işletmenizin bilinirliğini artırabilirsiniz.

Instagram reklamları ücretli mi?

Evet Instagram reklamları ücretlidir. Hedef kitlenizin büyüklüğünü ve bütçenizi baz alarak ona göre reklam seçebilirsiniz. Reklam ücretleri için belirtilen sabit bir ücret yoktur, bütçenize uygun oranda reklam verebilirsiniz.