Instagram Hesabı Neden Kapanıyor? [Sebepler Çözümler] (2020)

nstagram hesabı kapatılması son zamanlarda en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Çözümsüz gibi görünen ya da geri dönüşü mümkün değil sanılan bu sorunun da tabiki çözümleri mevcut. Öncelikle instagram hesapları neden kapatılır, neler yaparsak instagram hesabımız kapatılır ya da dondurulur bunu bilmemiz lazım. Sonrasında hesabınızın neden kapatıldığını anlayabilirseniz itiraz edebilir ve instagram hesabınızı yeniden açtırabilirsiniz. Bu yazımızda instagram hesabı neden kapatılır, instagram hesabı taklitten dolayı kapanınca nasıl açılır gibi konularda da bilgiler bulabilirsiniz. 

Instagram Hesabı neden kapanıyor?

Instagram, dünyada WhatsApp’tan sonra en çok kullanıcısı olan yani en çok tercih edilen mobil uygulamadır. Bir kaç sene önce Facebook tarafından satın alındıktan sonra kendini geliştiren, hikaye paylaşımı gibi oldukça popüler özellikler sayesinde daha da popüler hale gelen instagram ın bazı teknik aksaklıkları olabilmektedir. Ayrıca gerçek olmayan kullanılcıların hesap açmalarını engellemek için instagram algoritması sık sık hata ile gerçek kişilerin de hesaplarını kapatabilmekte. Instagram hesapları neden kapatılıyor sorusunun bir kaç farklı yanıtı var, öncelikle topluluk kurallarına uyulmadığı için instagram hesabı kapatılabilir.

Eğer hesabınız bu ve benzeri nedenlerle kapatıldı ise o zaman hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda “Hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı” yazısı ile karşılaşırsınız. Ancak bu dünyanın sonu demek değildir tabiki. Bu notun altında iptal ve daha fazla bilgi olarak iki seçenek çıkar. İptal dediğinizde ekranı kapatırsınız ancak herhangi bir çözüme gidemezsiniz. Daha fazla bilgi al a tıkladığınız zaman hesabınızın neden kapatıldığı ile bilgi alabilirsiniz. 

Instagram hesabı ayrıca başka hesapları taklit ettiğiniz için de kapatılabilir. Ancak bunun ispatlanması sıkıntılı olabilir. Çünkü Instagram’da bir çok kişinin aslında kendi hesabının başkaları tarafından taklit edildiği halde kapatıldığı görülmüştür. Taklit hesaplar Instagram’a şikayet edilerek kapatılır.

Eğer sizin hesabınız birini taklit ediyorsunuz düşüncesi ile şikayet edilirse, özellikle de çok kişi  tarafından şikayet edilirse direk kapatılabilir. Bu durumda sizin Instagram’a itiraz edip hesabınızı yeniden açtırmanız  gerekecektir. Bunun için de instagram sizden hesabın size ait olduğunu kanıtlamanız için bazı belgeler sorabilir. Bu belgeler arasında kimlik kartı fotoğrafı, sürücü belgesi gibi isim ve soyadınızı kanıtlayacak belgeler yanında fotoğraflarınızla alakalı da soru gelebilir.

Telif Hakları İhlalinden Dolayı Hesabın Kapatılması

Telif ihlalinden dolayı instagram hesabı kapanması da son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan bir durum oldu. Telif hakları günümüzde çok daha önemli bir hale geldiği için instagram gibi aşırı popüler platformlarda telif hakları oldukça önemli. Mesela, herhangi bir video çektiniz ve bunu youtube dan indirdiğiniz bir müzik ile birleştirip instagram hesabınızda paylaşmak istediniz.

Muhtemelen daha henüz yüklerken instagram buna izin vermeyecektir, videonuzu telif haklarını ihlal ettiğiniz için yükleyemezsiniz ibaresini göreceksiniz. Ancak o anda yüklenirse de sonrasında videonu kaldırılıp size telif haklarından dolayı kaldırıldığı konusunda bir mesaj gelecektir.

Bir çok müzik kanalında ücretsiz telif hakkı olmayan müzikler var, onları kullanmayı deneyebilirsiniz. Telif haklarını üst üste çok kez ihlal etmeniz durumunda kısa bir sürede hesabınız tekrar açılmayacak şekilde kapatılabilir. Bunun önüne geçmek ve bu durumda kalmamak için kesinlikle telif haklarına dikkat etmeli, müzik ya da videolarınızı dikkatli seçmelisiniz.

Limitlerin aşılması nedeniyle instagram hesabı kapanması

Instagram’da gün içerisinde yapabileceğiniz tüm aktivitelerin bir sınırı vardır. Yani belirli sayıda beğeni yapabilir, belirli sayıda yeni kişiye takip isteği gönderebilir, belirli sayıda takipçi kabul edebilir ve silebilirsiniz. Aynı şekilde belirli bir sayıda başkalarının paylaştıkları içeriklere yorum yapabilirsiniz.

Paylaştığınız içeriklerde de belirli bir sayıda etiket yani hashtag kullanabilirsiniz. Aksi taktirde bu limitleri aştığınız anda öncelikle instagram hesabınız bir süreliğine dondurulur, sonrasında açılır.

Eğer siz aynı şekilde limitleri aşmaya devam ederseniz instagram hesabınız tamamen kapatılır ve bu hesabı tekrar açamazsınız. Çünkü limitleri sürekli aşmanız durumunda instagram hesabınızı spam durumuna düşürmüş olursunuz ve spam hesaplar kesin olarak kapatılır.

Özellikle bir instagram hesabı yeni açıldığında tüm beğeni, yorum, paylaşım ve takip isteği gönderme limitleri daha düşüktür. Çünkü hesap yenidir ve güvenilmezdir ancak zaman içerisinde eğer siz kurallara uyar ve hesabınızın güvenli olduğunu gösterirseniz tüm limitleriniz yükselir. Fakat hiç bir zaman sınırsız olmayacaktır. 

Instagram hesabım engellendi, neden?

Hesap engeli ya da hesap bloklanması yukarıda anlattığımız şekilde instagram limitlerinin aşılmasına bağlı olarak gelişir. Instagram limitlerini ne kadar aştığınıza bağlı olarak bir hafta- 5 gün ya da 2 hafta gibi sürelerde instagram tarafından engellenirsiniz.

Bu bir uyarı mahiyetindedir, sonrasında yeniden aynı hatayı yapmamanız için. Instagram hesabınızın bir kez engellenmesi demek, ne kadar takipçiniz olsa da hesap etkileşimlerinizin düşmesi anlamına gelir.

Yani instagram hesabınız engellendiğinde, tekrar açıldığında daha az kişi paylaşımlarınızı görürken hikayeleriniz de daha az kişiye ulaşacaktır. Bu noktada takipçi, beğeni ya da yorum satın alarak hesabınızı hızlı bir şekilde hareketlendirebilirsiniz. Aksi taktirde eski etkileşim sayılarınıza ulaşmanız bir kaç ay belki bir yılı bulabilir.

Aynı zamanda hesabınız açıldıktan sonra kesinlikle yeniden limitleri ihlal etmemeye dikkat edin. 

Şikayet edildim, hesabım kapatıldı

Instagramda en hızlı hesap kapanma sebeplerinden biri şikayettir. Eğer sizinle iletişim kurmak istemeyen biri ile iletişim kurmaya devam ederseniz ve bu kişi de sizi şikayet ederse hesabınız direk kapatılabilir. Taciz, rahatsız etme, istemeyen biri ile flört etme gibi davranışlar yazılı olarak da kanıtlanabildiği için hesap kapanmalarına neden olur. Birinin herhangi birini sözle yani mesaj ile taciz ya da rahatsız etmesi, hesabın tekrar açılamayacak şekilde kapanmasına neden olabilir.

Eğer aynı kişi hesabı kapatıldığı halde aynı telefondan farklı hesaplar açmaya devam ederse (farklı kullanıcı adı ve fotoğraflar ile) instagram bir süre sonra bunu tespit edecek ve bu kez telefonu engelleyecektir. Böylece o telefondan hiç bir şekilde yeni bir instagram hesabı açılamayacaktır. 

Fake hesaplar da açılmamak üzere kapatılır

Fake hesaplar, yani olmayan biri gibi davranan hesaplar ile kuruluşları temsil ediyormuş gibi davranan hesaplar da tamamen açılmamak üzere kapatılır. Ayrıca bu tarz davranışların yasal olarak da bir karşılığı vardır. Dolandırıcılık ve sahte bilgi vermekten savcılığa şikayet edilebilir ve hesap sahipleri bulunarak yargılanabilir.

Instagram’ı dondurduktan kaç gün sonra hesap kapanır?

Instagram hesap kapanma nedenlerinden bir tanesi de hesabını donduran kişilerin onu açmayı unutmasıdır. Instagram, dondurulan hesapların 14 gün içerisinde açılmaması durumunda hesabın artık kullanılmayacağını düşünerek hesabı tamamen kapatır. Dondurulduktan sonra açılmadığı için kapatılan hesaplar da oldukça zor bir şekilde geri açılır ya da açılamaz. Hesabınızı haftada bir kez dondurabilir ve 6 gün içerisinde hemen açabilirsiniz. Instagram hesabı dondurma bir anda gizli olma gibidir, her şeyiniz, mesajlarınız beğenileriniz ve tüm bilgileriniz durur ancak siz bir anda yok olmuş olursunuz. Sonrasında açtığınızda ise her şey kaldığı yerden devam eder.

Bazı kullanıcılar hesaplarını dondurmadan önce çok daha fazla takipçileri olduğunu ve hesaplarını dondurup açtıktan sonra takipçi sayılarının azaldığı şikayetini ilettiler. Bu durum siz hesabınızı dondurduğunuz için instagram tarafından yapılan bir şey değildir. Takipçileriniz tıklandığında sizin hesabınızı göremedikleri için sizi takip etmeyi bırakmış olabilirler.

Takipcisepetim’in sunduğu sosyal medya hizmetlerine de mutlaka göz atmanızı öneririz. Instagram hesabınızın kapanmaması için takipçi ve beğeni oranlarınızın yüksek olması gerekiyor, ilgili paketlerimize buradan göz atabilirsiniz.

Hızlı Menü

Hızlı Menü