Instagram’da Yorum Sabitleme Nedir & Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda takipçilerimizden en çok gelen soruların başında instagram yorum sabitleme özelliği nedir, nasıl kullanılır sorusu gelmekte. Her geçen gün yeni ve farklı bir özelliği ile karşımıza çıkan Instagram, son zamanlarda daha çok bireysel kullanıcılarını mutlu etmeye yönelik içerik ve teknik özellikler ile ön planda. Instagram güncellemelerini takip ettiğimizde dikkatimizi çeken en önemli nokta, ınstagram’ın en çok kullanılan özelliklerini güncelliyor ya da bu özelliklere yenilerini ekliyor olması. Yorum beğenileri, yorum paylaşımları gibi konularda yapılan güncellemeler bize ınstagram’ın yorumlar konusuna özen gösterdiğini yani yorumların oldukça ön  planda olduğunu gösteriyor. Keza instagram’da popüler olabilmek ya da takipçi kazanabilmek için yorum konusu oldukça önemli.

Instagram Yorum Sabitleme Nedir?

Instagram yorum sabitleme (pinleme) özelliği uzun zamandır testte olan bir özellikti, sonunda herkesin kullanımına açıldı. Instagram, platformdaki siber zorbalıkla mücadele etmek için daha büyük bir çabanın parçası olarak yayınlara sabitlenmiş yorumlar yaptı. Bu özellik, kullanıcıların olumlu duyguları vurgulamasına ve umarım daha fazlasını teşvik etmesine olanak tanır.

Instagram Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır?

Sabitlenmiş yorumlar, bir kullanıcının çok sayıda kaba veya uygunsuz yorum aldığı durumlarda özellikle yararlı olabilir. Kullanıcılar bir gönderinin üstüne olumlu bir yorum ekleyebilir ve olumsuz yorumları silmek yerine gizlemiş ya da görünmeyenler kısmına almış olabilir. Bu özellik, insanlara hesaplarının üslubunu belirleme ve belirli sayıda yorumu yorum dizilerinin en üstüne sabitleyerek topluluklarıyla etkileşim kurma yolu sunuyor. 

Sabitlenmiş yorumların Instagram’ın zorbalıkla mücadele çabalarına uyması budur, ancak aynı zamanda etkili bir pazarlama taktiği de olabilir. Çünkü instagram yorum sabitleme özelliği, bir markanın takipçilerinden ve kullanıcılarından gelen güzel yorumları da sabitleme özelliği sunar. Sabitlenmiş yorumlarla başkalarının sizin için pazarlama yapmasına izin verebilirsiniz.

Eğer bir markanız varsa ve marka hesabı yönetiyorsanız; her olumlu yorumu bir referans olarak düşünün ve en iyilerini en üste sabitleyin. Örneğin, bir sonraki çevrimiçi seminerinizi tanıtan bir gönderi yayınlamak için Instagram kullandığınızı varsayalım. Geçmişteki bir katılımcı gönderiyi görebilir ve geçen hafta düzenlediğiniz semineri ne kadar sevdiklerini söyleyen bir yorum bırakabilir. Bu yorumu en üste sabitleyin! Gönderinizi gören herkes, önceki seminerinizin ümit verici incelemesini görecek ve bu da bir sonraki seminer için daha fazla kayıt almanızı sağlayacaktır. Bu örnek, birçok olası kullanım durumundan yalnızca biridir. 

Instagram yorum sabitleme (pinleme) nasıl yapılır?

Instagram hesabınızda, beğendiğiniz yorumları paylaştığınız içeriklerin altına sabitleyebilirsiniz. Paylaştığınız içeriklerin altında kendi oluşturmuş olduğunuz bir metin varsa, yorumlarınız başkaları tarafından açılmasa bile, sabitlenmiş yorum metninizin hemen altında görünecektir. 

Instagramda yorum sabitleme şu şekilde yapılır;

 1. Beğendiğiniz ve sabitlemek istediğiniz yorumu sola doğru kaydırın.
 2. Şikayet etme, silme ve cevaplama seçeneklerinin yanında iğneleme / sabitleme işareti göreceksiniz, bu simgeye tıklayın.
 3. Son olarak yorumu sabitlediğinizi onaylayın. 

Instagram ın bu yorum sabitleme özelliği en fazla üç yorumu sabitlemenize imkan verir. Yorum sabitleme özelliği YouTube tarafından 2016’dan bu yana kullanılıyordu. Bu özellik Instagram yayınlarına yepyeni bir etkileşim düzeyi ekleme potansiyeline sahiptir.

Instagram yorum sabitleme başka ne işe yarar?

Instagram yorum sabitleme özelliği ile olumsuz yorumları kaldırabilirsiniz

Olumlu yorumları vurgulamanın yanı sıra Instagram, çok sayıda istenmeyen yorumu silme yeteneğini de test ediyor. Instagram yakın zamanda yaptığı bir açıklamada : “Bir dizi olumsuz yorumu yönetmenin çok zor olduğunu biliyoruz, bu nedenle yorumları toplu olarak silme ve olumsuz yorum gönderen birden çok hesabı engelleme veya kısıtlama yeteneğini test ediyoruz.” demişti.  Şimdiye kadar, erken geri bildirimler, bu özelliğin, özellikle de daha çok fazla sayıda takipçileri olan kişilerin hesaplarında olumlu bir ortam sürdürmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

 

Instagram’da birden fazla yorum aynı anda nasıl silinir?

 • iOS telefonlarda birden fazla yorumu aynı anda silmek için; bir yoruma dokunun ve ardından sağ üst köşedeki noktalı simgeye dokunun.
 • Yorumları Yönet’i seçin ve aynı anda silmek için en fazla 25 yorum seçin.
 • Hesapları toplu olarak engellemek veya kısıtlamak için Diğer Seçenekler’e dokunun.

Aynı işlemi andoid telefonlarda yapabilmek için; 

 • Bir yoruma basın ve basılı tutun.
 • Noktalı simgeye dokunun ve Engelle veya Kısıtla’yı seçin.

Sizi Kimlerin Etiketleyebileceğini Seçin

Instagram kullanıcılarının, onları kimin etiketleyebileceğini ve bunlardan bahsedebileceğini seçmek için başka bir özelliği de var. Instagram bu özelliği çıkarırken “Etiketlerin ve bahsetmelerin başkalarını hedeflemek veya zorbalık yapmak için kullanılabileceğini gördük, bu nedenle Instagram’da sizi kimlerin etiketleyebileceğini veya bunlardan bahsedebileceğini yönetmenize olanak tanıyan yeni kontroller sunuyoruz.” açıklaması yapmıştı. Özellikle ünlüler, fenomenler ve büyük markalar bu siber zorbalığın açık hedefi haline gelebiliyor. Instagram’ın bu özelliği sayesinde isterseniz kimsenin sizi etiketlemesine, mentionlamasına izin vermeyebiliyorsunuz. 

Instagram’ın bu özelliğini kullanmak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz:

 • Herkes sizi etiketleyebilir veya sizden bahsedebilir (….@ işareti ile sizi mentionlayabilir)
 • Yalnızca takip ettiğiniz kişiler sizi etiketleyebilir veya sizden bahsedebilir (….@ işareti ile sizi mentionlayabilir)
 • Kimse sizi etiketleyemez veya sizden bahsedemez (….@ işareti ile sizi mentionlayamaz)

Bu ayarların hepsi yorumlar, içerikler ve hikayeler için de geçerlidir. Yani birisi için sizden bahsedemez i işaretlediğiniz zaman bu kişiler sizden hikayelerinde, post içeriklerinde veya yorumlarında da bahsedemeyeceklerdir.

Özetlemek gerekirse, Instagram’ın siber zorbalık ile mücadelesinde en önemli adımlardan biri olan ınstagram yorum sabitleme özelliği, büyük markaların ya da fenomenlerin rahatlıkla kullanabileceği bir pazarlama platformu özelliği de sunmaktadır. Potansiyel müşteriler tarafından en çok değer verilen fikirler kullanıcı yorumlarıdır. Bu instagram yorum sabitleme özelliği sayesinde markalar ve kişiler, ürünler hakkındaki olumlu kullanıcı yorumlarını sabitleyerek kötü ve olumsuz yorumları silmeden olumlu yorumları ön plana çıkarabilecektir.

Sosyal medya platformlarında kullanıcıları en çok kızdıran şeylerin başında olumsuz yorumların silinmesi gelir. Sabit yorum özelliği ile olumlu yönde bir etkileşim kazanmak çok daha kolay ve hızlı bir hale gelir.

Saygılarımızla,
Takipcisepetim.com Blog – 2020

Hızlı Menü

Hızlı Menü