Instagram Organik Takipçi Arttırma Taktikleri

Instagram, düzenli olarak takipçi sayısını arttırmaya devam ediyor. Hal böyle olunca Instagram sadece paylaşım hesabı olmanın dışına çıkmaktadır. Farklı amaçlarla kullanılan Instagram, son yıllarda yoğun bir şekilde e-ticaret sitelerinin kullandığı uygulamalar arasında yer almaya başladı. E-ticaret, şiir, yetenek, komedi hesapları… Uygulama üzerinden yapılan satışlar ve gösteriler, geniş bir takipçi kitlesine yayılabilme imkanı bulmuştur. Bu durum doğal olarak takipçi sayısını arttırmayı zorunlu hal getirmiştir. Bunun için iki yöntem kullanılmaktadır. Organik takipçi arttırma ve güvenilir olmayan yollardan takipçi arttırma.

Garanti vermeyen, hiçbir güvencesi olmayan takipçi satın alma siteleri büyük risk. Burada güvenli olması ilk ilkemiz olmalı. Bu ilke dahilinde organik takipçi satın alma işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Bu nedenle öncelikli olarak organik takipçi arttırma ne demek, organik takipçi arttırma yolları nelerdir gibi tüm sorulara değineceğiz.

Organik takipçi ne demek?

Organik takipçinin bilinen karşılığı, doğal takipçi anlamına gelmektedir. Bu takipçiler, sadece sayı olarak var olmaz. Sürekli takip eder, beğenir, yorum yapar… Sürekli etkileşim halindedirler. Organik takipçilerin, size sağladığı en büyük avantaj, sizin alanınıza ilgi duyarak hesabınızı takip etmesi. Bu da beraberinde düzenli takip, beğeni, yorum ya da satın alma gibi etkileşimleri ortaya çıkaracaktır. Bu şekilde Instagram hesabınız, amacına ulaşmış olacaktır. Organik takipçinin ne olduğunu öğrendiğimize göre, doğal yollardan takipçi arttırma yollarına geçebiliriz.

Organik takipçi arttırma yolları nelerdir?

  • Profil fotoğrafı

Herhangi bir yerde çıktığınızda (özellikle öneriler kısmında) ilk dikkat çeken alan profil fotoğrafınızdır. Hesabınız kişiselse herhangi birini koyabilirsiniz. Ancak belli bir amaç için açılmışsa, ziyaretçileri çekmesi gerekiyor. Belli bir markayı yönetiyorsanız, bu markanın logosunu değişiklik yapmadan koyun. Bu şekilde insanlar markanızın logosuna aşina olacaktır. Ya da yönetmen, yeteneğini sergileyen, şiir okuyan biri olabilirsiniz. Bunları uzatabiliriz. Hangi alanda açtıysanız, sizi o şekilde temsil eden bir fotoğraf koymak takipçilerin ilgisini çekecektir. Bu şekilde organik takipçi kazanabilirsiniz.

  • Paylaşımların kalitesi

Profil fotoğrafı bazı zamanlarda, takipçi çekmeyi sağlarken bazı zamanlarda yetersizdir. İçeriğe bakıldığında, kişi kendine bir şey katmayacağını düşünüyorsa, sizi takip etmekten vazgeçer. Bu nedenle kaliteli paylaşımlar en temel amacınız olsun. Fotoğraflarınızı imkanınız varsa, profesyonel bir kamerayla çekin. İmkanınız yoksa çözünürlüğün yüksek olmasına dikkat edin. Arka planın hep aynı olması ve aynı efektlerin kullanılması daha profesyonel bir görüntü ortaya çıkarır.

Diyelim ki, şiir sayfanız var. Hep aynı tonda (örneğin en iyi renklerden biri soluk sarıya dönük) arka plan üzerine, aynı punto ile yazılmış bir yazı dikkat çekecektir. Daha hoş bir hava yaratacaktır. Bilgilendirici ve kaliteli içeriklerinizi, bu şekilde süsleyerek Instagram takipçi arttırma yöntemlerinden en önemlisini öğrenmiş oluyorsunuz.

  • Paylaşımların düzenli olması

Takipçiler, sizden istikrar ister. Bir gün paylaşıp, bir hafta paylaşım yapmıyorsanız olan takipçilerinizi de kaybedersiniz. Bu nedenle, iyi bir yere gelmek istiyorsanız düzenli paylaşım yapmanız gerekmektedir. Günlük iki üç paylaşım yapacaksanız, bunu üst üste yapmayın. Belli aralıklarla yapılan paylaşımlar, daha iddialı olmaktadır. Her gün aynı saatlerde paylaşım yapmak da önemli. Bu şekilde insanlar sizin o saatte paylaşım yaptığınızı bilecek. İyi bir kitle kazanmışsanız, o saatte sayfanıza gireceklerdir. Bu takipçilerin size güven duymasına yardımcı olur. Bu şekilde, hem takipçinizi korursunuz hem de yeni takipçiler için olumlu bir izlenim bırakırsınız. Bu şekilde organik takipçi sayınızı yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

  • Hashtag (etiket) kullanmanın önemi

Eskiden gönderilerinize, sayısız hashtag yapsanız bile hiçbir sıkıntı olmuyordu. Günümüzde fazla yapılan etiketler, hesabın geçici olarak engellenmesine neden oluyor. Bu nedenle yapacağınız hashtaglerin 5’i geçmemesi gerekmektedir.

Gönderilerinize hashtag eklediğinizde, Instagram üzerinde bu kelimeyi aratanların paylaşım bölümünde çıkarsınız. Yani arama kısmına sizin yaptığınız etiket yazıldığında, sizin paylaşımınızda o bölümde çıkmaktadır. Etiket seçiminde dikkat etmeniz gereken, bazı noktalar bulunmaktadır. Hashtag’ı paylaşıma eklemeden önce arama kısmına yazın. Arattığınızda bununla ilgili kaç paylaşım yapıldığı yazmaktadır. Bu şekilde en çok paylaşım yapılan, alanınızla alakalı 5 hashtag seçip gönderiye ekleyin. Bu şekilde, o bölümdeki paylaşımlarınız dikkat çektiğinde, bu size organik takipçi olarak geri dönecektir.

  • Yarışma çekiliş ve etkinlik saatleri

Yukarıdaki maddelere oranla, takipçilerin gönlünü fethetmeyi en çok başaran aşama. Yapılan çekilişler ve verilen hediyeler… Arada takipçileri şımartmak gerekiyor. Bunun için öncesinde, çekiliş yapacağınızı hem hikaye bölümünden duyurun. Hem de paylaşım olarak yayınlayın.

Örneğin

‘’Bu gönderi altına üç arkadaşınızı etiketleyin. (Sayfa olmayan gerçek hesap)Şu zamana kadarki gönderileri beğenin. Hikayenizde ekran alıp, bizi etiketleyerek paylaşın. Bu şekilde çekilişe girmeye hak kazanacaksınız.’’

Bu şekilde yazdığınızda, buna talep yüksek olacaktır. Ve hikayede gören kişiler, etiketlenen kişiler de bu yarışmalara katıldıkça takip sayınız git gide artacaktır. Bu çekilişlerde en önemlisi, bir video eşliğinde yapmanız. Ya da canlı yayında çekiliş yapmanız. Bu şekilde insanlar size güvenecektir.  Çekiliş sonunda ne vaat ettiyseniz onu vermeniz çok önemli. Yoksa var olan takipçilerinizi de kaybetmek durumunda kalırsınız. Bu hediye hesabınıza göre değişir. Markanızın ürünleri, kitap, hediyelik eşya vs.

  • Takipçilerle etkileşim

Takipçilerle etkileşim halinde olduğunuzda, bu onlara kendini değerli hissettirir. Bu nedenle yaptıkları yorumlara, sordukları sorulara elinizden geldiği kadar geri dönüş yapın. Özellikle sorulara cevap vermeyi ihmal etmeyin. Size mesaj atıp, bilgi almak istediklerinde mutlaka cevap verin. Cevap vermediğiniz ve ilgilenmediğiniz zaman, sayfanızda kalma ihtimalleri oldukça düşük olacaktır. Kimse değer görmediği yerde kalmak istemez. Ancak etkileşimi sıkı tutarsanız, sizden vazgeçmeyecek sağlam takipçiler kazanmış olacaksınız.

  • Sayfalarla etkileşim

Alanınıza uygun, alanında devleşmiş markalarla iletişim halinde olun. Onlarla irtibatı hiçbir zaman kaybetmeyin. Sayfalarını takip edin ve yaptıkları paylaşımların altına dikkat çekici yorumlar ekleyin. Bu yorumlar, eğer gerçekten kaliteli olursa insanlar merak edip profilinizi inceleyeceklerdir. Paylaşımlarınızı beğenmeleri durumunda, organik takipçi sayınızı arttırmış olacaksınız. Unutmayın o tanınmış sayfadaki yorumlara kadar bakan takipçiler, o alana tamamen ilgi duyan kişilerdir. Yani sizin istediğiniz tür takipçiler…

Aynı zamanda sayfa yöneticileri ile irtibat halinde olun. Sizi hikayelerinde önermelerini isteyin. Onlara kendi ürettiğiniz ürün varsa ya da herhangi bir hediye gönderebilirsiniz. Onların bu hediyeyle beraber sizi etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Bunu kabul etmeleri durumunda, takipçi sayınızda ciddi bir artış olacaktır.

  • Sayfanızın reklamını verme

Yukarıdaki yöntemlerin tamamı ücretsiz. Ancak bu süreçte sayfanın reklamını verme etkili olmaktadır. Reklam verdiğiniz takdirde, sayfanız o kişilerin görebileceği yerlerde bulunur. Bu şekilde insanların hesabınıza girme ve takip etme olanağı daha fazladır. Belli bir para karşılığı sonuç alınsa da, en büyük avantajı hiçbir riskinin olmamasıdır. Bu nedenle en garanti ve kolay yöntem budur diyebiliriz. Sayfa reklamlarında belli paketler vardır. Bunlar arasında inceleme yaparak, kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Her paket, belli bir görüntüleme vaat eder. Yani az paraya daha az görüntüleme.

  • Karşılıklı takip

Yukarıda organik takipçi arttırma noktasında etkili dokuz yöntemden bahsettik. Bu yöntemlerin hepsi kendi içinde etkilidir. Ve uyguladığınızda, en basitinden profesyonelliğinize katkı sağlayacaktır. Tüm bu yöntemlerin etkili olsa da, en hızlı sonuç veren bu madde.

Karşılıklı takibin etkili olması için, alanınıza uygun tanınmış bir Instagram hesabı bulun. Bu hesapta yapılan paylaşımları kimler beğenmiş o çok önemli. Paylaşımları beğenen kişileri takibe alın. Bu şekilde sayfanızı fark edip sizi takip edeceklerdir. Beğenen ve yorum atan kişilere, takip isteği atmamızın amacı ise bu alanda etkileşimin yüksek olacağı kişilerin olması. Bu kısma dikkat etmeniz önemli. Bu şekilde takipçi sayınızı oldukça hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Ancak takip isteği gönderirken, sınır ihlali yapmamaya özen gösterin. Gün içinde 50 kişiden fazla takip isteği göndermek hesabınızın geçici olarak engellenmesine neden olabilir. Aynı şekilde sayı elliyi geçmezken, bu takibi aynı anda yapmayın. Belli aralıklarla takip etmeye dikkat edin. Yoksa aynı şekilde, bu durum Instagram tarafından olağan üstü bir durum olarak algılanır. Sonucunda hesabınız geçici olarak engellenir. (Farklı sitelerde herhangi bir kişiyi takip etmek istediğimiz sonuca ulaştırmaz. Kendi alanınızdaki bir hesabın paylaşımlarını beğenen ve yorum yapan kitle olması, size geri bildirim olarak olumlu sonuç verecektir.)

Bu kişileri takip ettikten sonra, onlar size takip isteği gönderecektir. Bir süre bekledikten sonra, takip ettiğiniz herkesi takipten çıkarabilirsiniz. (Çıkarırken de, sayı sınırını aşmayın ve güne yayın.) Bu şekilde organik takipçi arttırma yolları arasında, en hızlı yöntemlerden birini görmüş bulunmaktayız.

Sonuç

Yazımızda, organik takipçi nedir, organik takipçi arttırmak için yapılması gereken yöntemler nelerdir gibi sorulara değindik. Bu konudaki tüm detayları bilseniz de önemli bir nokta var. Sabır. Bu yöntemler, bir anda işe yaramaz. Uzun bir süreç gerekir. Yılmadan, usanmadan her gün çalışmanız gerekir. Ancak bu şekilde iyi bir yerlere gelip, istediğinize ulaşabilirsiniz.

Organik takipçi satın almak için:Aşağıdaki linke tıklayınız.

GÜVENİLİR TÜRK ORGANİK TAKİPCİ SATİN AL

Hızlı Menü

Hızlı Menü