YouTube'la ilgili temel bilgiler

YouTube'da işleyişin nasıl olduğu ve terminolojinin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Bir videonun yolculuğu

  YouTube'da işleyişin nasıl olduğunu mu merak ediyorsunuz? Video yüklemeye ve kanalı büyütmeye yönelik genel adımlar şunlardır:

  1. Bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan bir video dosyası yüklersiniz.
  2. Kullanıcıların videonuzu bulmasına yardımcı olabilecek açıklayıcı bilgiler eklersiniz. Yayınla'yı tıklamadan önce başlıkaçıklama ve küçük resim gibi bilgileri eklemeniz gerekecektir. Meta veriler olarak adlandırılan bu bilgiler, videoların bulunabilir olmasına katkı sağlar. Bu nedenle, izleyicilere videodan neler bekleyebilecekleri konusunda doğru ve ilgi çekici bir kısa bakış sunan kelime ve resimler kullanın.
  3. Videonuz izlenir. YouTube arama ve keşif algoritması arka planda çalışarak izleyicileri, izleyip beğenme olasılıklarının en yüksek olduğu videolarla eşleştirir. Bu algoritmayı etkileyen pek çok faktör vardır. Örneğin, belirli bir izleyicinin daha önce izlediği, izlemediği, beğendiği, beğenmediği vb. diğer videolar gibi.
  4. Hayranlar daha fazlasını izlemek için geri gelir. Herhangi bir videonuzu izleyip beğenen biri, kanalınıza abone olup bu videoyu arkadaşlarıyla ve ailesiyle paylaşabilir. İzleyiciler videonuza yorum bırakabilir, siz de onlara yanıt verebilirsiniz. Topluluk etkileşimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bilinmesi gereken önemli terimler

YouTube içerik üreticisi olarak mutlaka bilmeniz gereken yaygın terimleri ve YouTube'u diğer platformlardan ayıran bazı özellikleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • İzlenme süresi, izleyicilerinizin içeriğinizi izlemeye ayırdığı süredir. Yüklediğiniz videoların sayısı arttıkça YouTube Analytics'te çeşitli İzlenme Süresi raporları görebilir ve bunları inceleyerek hangi videonun ne kadar izlendiğini öğrenebilirsiniz. YouTube, kişilerin izleme düzenlerine bağlı olarak içeriğinizi daha fazla kişiye gösterebilir. İzlenme Süresi bu açıdan önemlidir. Daha fazla bilgi edinin.
 • Aboneler, sizden daha fazla içerik görmek istediklerini belirten ve kanalınızdaki Abone Ol düğmesini tıklayan izleyicilerdir. Aboneler, abone olmayan izleyicilere kıyasla kanalınızı izlemeye genellikle daha fazla vakit ayırdıklarından, YouTube'daki başarınızda önemli rol oynar. Bildirimler'i açmaları durumunda, yayınladığınız her yeni içerik için bildirim alırlar. Yayınladığınız yeni videoları ayrıca hesaplarının Abonelikler özet akışında da görebilirler.
 • Topluluk, kitlenizle daha derin bir bağ kurmayı ifade eder. Videolarınızın Yorumlar bölümünden izleyicilerle etkileşim kurarak, sadık hayranlarınız için canlı yayınlar yaparak, topluluğunuz tarafından istenen videoları oluşturarak veya Topluluk sekmesi aracılığıyla ekstra içerikler paylaşarak (beta) bu bağı kurabilirsiniz. Topluluğunuzu büyütmeye yönelik diğer ipuçlarını öğrenin.

Başarıyı artırmanın yolları

İlk videolarınızı yükledikten sonra şu stratejileri uygulamayı deneyebilirsiniz:

 • Yükleme takvimi oluşturun. Hayranlarınızın yeni içeriklerin ne zaman yükleneceğini bilmesi için bir yükleme planı uygulayın. Bu planı kanal fragmanınızda belirtebilir veya videolarınıza ekleyerek izleyicilere hatırlatabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.
 • Bölümler ve oynatma listeleri ekleyin. Oynatma listesi, oluşturduğunuz videoları içeren sıralı bir listedir ve genellikle belirli bir tema kapsamında hazırlanır. Bölümler, kanalınızdaki videoları gruplar halinde düzenlemenizi sağlar. Daha fazla örnek görün.
 • Para kazanın. Kanalınız belirli gereksinimleri karşılayacak duruma geldikten sonra, videolarınızdan daha fazla para kazanmak için YouTube İş Ortağı Programı'na katılma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıntılar için bu sayfaya bakın.
 • Kanalınızın genel görünümüne göz atın. Kanalınızla ilgili istatistiklere ve ipuçlarına hızlı bir bakış için YouTube Kontrol Paneli'ne göz atın.

Unutmayın, başarı genellikle bir gecede gelmez. İyi içerikler üreterek ve hayranlarınızla etkileşim kurarak kanalınızı nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

Hızlı Menü

Hızlı Menü